Atasu Barajı Havzasında tarımsal üretimle uğraşan üreticilerin organik tarıma yönlendirilerek içme suyu kaynağının tarımsal kirleticilerden korunması amacıyla hazırlanan “Organik Gübre” iş birliği protokolü imza törenine, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Süleyman Gün, TİSKİ Genel Müdürü Ali Tekataş, Tarım Kredi Kooperatifleri Trabzon Bölge Birliği Müdürü Süleyman Eğilmez, Bölge Müdür Yardımcısı Seyfettin Demirci ve Üretici Birlikleri temsilcileri katıldı.

 İmza töreni öncesi konuşan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “protokolün büyük önem taşıdığını belirterek, üreticilere toplam 3 bin dekar alanda kullanılmak üzere Organik Gübre temin edileceğini söyledi. Protokolün iki önemli faydasına dikkat çeken Başkan Murat Zorluoğlu, “Organik Gübre protokolüyle bir yandan üreticilerimizin organik tarım yapmaları noktasında desteklerken diğer taraftan da su havzamızı korumayı amaçlıyoruz. Çok doğru ve bölgede 3000 dekara yakın bir alanda Organik Tarım yapılmasını özendiren bir çalışma. Tarım Kredi Kooperatiflerinin de bizlere bu konuda destekleri söz konusu. Hep birlikte çalışacağımız bir proje. Bu bakımından TİSKİ Genel Müdürlüğümüze, Tarım Kredi Kooperatifleri Trabzon Bölge Birliğine ve asıl ortağımız olan o bölgedeki çiftçilerimize teşekkür ediyorum. Şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Tarım Kredi Kooperatifleri Trabzon Bölge Müdürü Süleyman Eğilmez ise, “2015 yılında atılmış bu projeye Büyükşehir Belediyesi olarak destek bizleri çok gururlandırdı. Galyan vadisi Organik Tarım Projesi kapsamında bu bölgede Organik Tarım yapan üreticilerimizi kooperatifimize ortak ederek ürünlerini değerlendirdik. Organik ürünlerini piyasadan yüzde 30 daha yüksek bedelle alarak çiftçilerimize destek sağladık. Şu anda 95 ortağımızdan organik ürün alıyoruz, İnşallah bu sayıyı 200-300’e çıkaracağız. İnşallah Trabzon Büyükşehir belediyesi ve çiftçilerimizin destekleriyle hep ileriye gideceğiz.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir